Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 22 kwietnia 2012

Międzynarodowy Konkurs Dzikarzy - Nieciecz 2012

Karelski pies na niedźwiedzie (KBD) samodzielnie i bezgłośnie tropi zwierzynę. Gdy już znajdzie się dostatecznie blisko, przywołuje myśliwego głośnym i bezustannym szczekaniem. To pełen pasji łowca! Rzadko spotykana siła tego psa pozwala mu toczyć walki ze zwierzętami wielokrotnie przerastającymi ich masę. Chętnie pracują jako dzikarze, doskonale nadają się do polowania na łosie i niedźwiedzie. Na wystawach psów rasowych psy, które posiadają certyfikat użytkowości, mają prawo występować w klasie użytkowej. Certyfikat użytkowości przyznawany jest psom, które z powodzeniem brały udział w konkursach psów myśliwskich i uzyskały dyplom I, II lub III stopnia. KBD najczęściej biorą udział w konkursach dzikarzy. Organizowane są próby i konkursy. Próby pracy psów myśliwskich przeznaczone są dla młodych psów, które nie ukończyły drugiego roku życia i mają na celu sprawdzenie ich naturalnych, wrodzonych predyspozycji, odwagi i pasji. W konkursach pracy psów myśliwskich nie ma górnej granicy wieku psa, a wiek minimalny to ukończone 9 miesięcy życia. Na konkursie liczy się również stopień wyszkolenia psa. Istotnym elementem prób i konkursów jest badanie reakcji psa na strzał. Psy nie mogą okazywać lęku. Jedynie zdobycie dyplomu z konkursu daje prawo ubiegania się o certyfikat użytkowości oraz możliwość zapisu psa do klasy użytkowej na wystawach. Prowadząc hodowlę staram się zachować i utrwalić cechy właściwe rasie, w tym pasję łowiecką, dlatego uczestniczę z moimi psami w próbach i konkursach pracy psów myśliwskich.
OHZ Nieciecz Konkurs już po raz ósmy był zorganizowany przez Zarząd Okręgowy PZŁ i Komisję Kynologiczną Okręgowej Rady Łowieckiej w Zielonej Górze. O popularności konkursu może świadczyć fakt, że każdego roku bierze w nim udział ponad 20 psów różnych ras myśliwskich. Po za wrażeniami z konkursu można tu obejrzeć hodowlę bażantów i danieli. Przy zagrodzie dziczej znajduje się obeliski poświęcony weterance konkursów, słynnej losze Klarze, która przez 13 lat była atrakcją tego miejsca, a wiele psów nauczyła szacunku do czarnego zwierza :).
Nasz debiut Udany debiut zaliczyła nasza para kareli na Międzynarodowym Konkursie Dzikarzy w Niecieczy w dniu 14 kwietnia 2012. Powiem szczerze, że nie spodziewałam się aż tak dobrego wyniku. Założeniem pierwotnym było uzyskanie chociaż dyplomu trzeciego stopnia. Konkurencja duża w tym duże grono gończych polskich, które pozdrawiam serdecznie - miło było Was poznać. Zresztą wszyscy uczestnicy bardzo sympatyczni - dzięki za porady :)!
Konkurs rozpoczyna się zawsze od zapisu psów i wniesieniu opłat. Następnie przegląd weterynaryjny i oficjalne otwarcie. Losowanie kolejności. My wylosowaliśmy numer 2 i 8. Zdecydowaliśmy z Darkiem, że INDY jest dziś prowadzony przeze mnie a on został przewodnikiem Lumi. Pierwsza konkurencja - posłuszeństwo. Oba karele zaliczyły na 16 punktów - najwyższa nota. Oba też były sprawdzane pod względem reakcji na strzał z racji tego, że to był ich pierwszy konkurs i nigdy nie brały udziału w próbach. Następnie zagroda. Pierwszy szedł Indy z numerem dwa. Już przed zagrodą się niecierpliwił :) - diabeł :). Nie wiem czy on był bardziej zdenerwowany czy ja :). Po komendzie - szukaj dzika - wystrzelił jak z procy. Za wiatr otrzymał max - 16 - pierwszy głos - 36 sekund, za sposób szukania 12, odwaga i ciętość - max 20, głos ( częstotliwość i donośność)- 9 i głoszenie uchodzącego dzika - 12 (to dość dobra ocena jak na karela, rzadko który głosi w gonie), prawidłowość i zręczność w atakowaniu zwierza - 20 i wytrwałość w atakowaniu zwierza - 16. Następnie odwołanie i podanie ocen, uroczyste wręczenie złomu przy dźwiękach trąbki i z uśmiechem na twarzy :) opuściłam zagrodę.
Lumi wchodziła z Darkiem jako ósma. Również wystrzeliła jak z procy - w 33 sekundzie odezwała się po raz pierwszy, że znalazła dziki. Wiatr - 16 pkt, sposób szukania - 16 pkt, odwaga i ciętość w atakowaniu - 20 pkt, głos (częstotliwość i donośność) - 12 pkt i głoszenie uchodzącego dzika - 16 pkt (w odróżnieniu od Indy nasza diablica ]:) głosiła dziki non stop), prawidłowość i zręczność w atakowaniu zwierza - 20 pkt, wytrwałość w atakowaniu - 16 pkt. Odwołanie, ocena, złom i trąbka :). Takiego wyniku młodszej o dwa lata diablicy nikt się z nas nie spodziewał.
Farba - Indy - 4 pkt. Nie jest to jego ulubione zajęcie w łowisku a co dopiero podczas konkursu. Lumi - 8 pkt - z reguły więcej węszy dolnym wiatrem (jak na karela) i tego dnia też chętnie pracowała. Ostatecznie JÄTTÖSARVEN Lumi - dyplom I stopnia lokata 2/22-140 punktów- medal srebrny, przyznany CPC. INDY Pikimusta - dyplom II stopnia - 125 punktów. Dziękuję wszystkim za miłe spotkanie i gratuluję pozostałym dyplomowanym.
ZDJĘCIA W BLOGU ZOSTAŁY ZAMIESZCZONE DZIĘKI UPRZEJMOŚCI REDAKCJI DWUMIESIĘCZNIKA "PSY RASY MYŚLIWSKIE" WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KONKURSU MOŻNA ZOBACZYĆ W GALERII --->>>> www.psymysliwskie.eu a także uprzejmości Magdy.
WYNIKI: 1. KAPRYS Zimowle GP - 145 pkt I st. oznajmiacz 2. JATTORARVEN Lumi karel - 140 pkt I st 3. INGE Horalka jamnik szorst. - 140 pkt I st 4. BLAZER Zimny Trop Gończy alpejski - 138 pkt I st 5. OZZY Z Cisarskeho Lesa terier walijski - 138 pkt I st 6. GAMA z Polciny GS - 127 pkt I st 7. IRIS Z Borovej Dolinky terier w. - 127 pkt I st 8. MIRA Leśne Nienasycenie GP - 136 pkt II st 9. CHYB Gończa Radość GP- 131 pkt II st 10. INDY Pikimusta karel - 125 pkt II st 11. MAGNUM Leśne Nienasycenie GP - 116 pkt II st 12. DROP Z Elklandu GP- 112 pkt II st 13. FAINECE Du des Bruleurs - pettit baset gv - 109 pkt II st 14. HUGO Horalka jamnik szorst.- 104 pkt II st 15. SUŁEK Laufer Polski GP- 102 pkt II st 16. ARES z Przedborskiego Gaju GP- 85 pkt II st 17. NORA Rumcajsowe Obejście GP-80 pkt II st 18. ZARA Ze Strzeleckiego Gaju GP - 87 pkt III st 19. NIKI Rumcajsowe Obejście GP- 76 pkt III st 20. HEROS Z Kojca Myśliwego GS - 81 pkt ROXY'S Humprey Bogart Czeczuga foxter. nie odnalazł dzika BERDYSZ Herbu Węszynos GP - wycofany
Organizator: PZŁ Zarząd Główny w Warszawie Zarząd Okręgowy w Zielonej Górze Zbigniew Jankowski - przewodniczący komisji organizacyjnej Sławomir Andrzjewski - z-ca przewodniczącego Hubert Prais - po.Kierownik OHZ Nieciecz Danuta Jankowska - sekretariat Artur Tararuj, Marek Bałoń, Czesław Nadborski, Artur Kułdosz, Dariusz Dyba Komisja sędziowska: Andrzej Brabletz - sędzia główny Jolanta Brabletz, Andrzej Jakubowski,Ryszard Nowicki, Krystyna Sajnóg, Janusz Sajnóg